Podanie o przyjęcie do służby w Straży Granicznej

List motywacyjny dla Strażnika granicznego

Przykładowe podanie o przyjęcie do służby w Straży Granicznej odnosi się do osób o nieposzlakowanej opinii i nieskazitelnym charakterze. W stworzonym przez nas wzorze listu motywacyjnego, kandydat na tę posadę musi być osobą o uregulowanym stosunku do służby wojskowej, nie dotyczy to jednak kobiet i osób o wyższym wykształceniu. Przedstawione podanie o pracę skierowane jest do osób odpowiedzialnych i dyskretnych, potrafiących dochować tajemnicy.

Informacje o pliku

 • Służba publiczna
 • Data dodania: 07.06.2011
 • Rozmiar pliku: 33 KB (33280 B)
 • Ilość znaków
  w pliku:
  2173
 • Liczba akapitów: 6
 • Format pliku: Format pliku: DOC Format pliku: TXT Format pliku: PDF
"Nawiązując do naboru, organizowanego przez wasz Oddział Straży Granicznej, pragnę złożyć podanie o przyjęcie do służby. Informację tę znalazłem na stronię internetowej Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Uważam, że spełniam wszystkie wymagania skierowane do kandydatów, dlatego będę dobrze spełniał swój zakres obowiązków."

Czytaj jak pisać skuteczny list motywacyjny

Służba w Straży Granicznej nie należy do najłatwiejszych profesji. Kandydaci, którzy chcą zgłosić swoją kandydaturę na to stanowisko, muszą spełniać wystosowane względem nich szczegółowe wymagania (podyktowane w głównej mierze odgórnie przez Prawo Polskie).

Osoby, które chcą złożyć swoją aplikację do naboru, powinny przemyśleć, to czy podołają wszystkim wyzwaniom. Przede wszystkim powinny cechować się dużą wytrzymałością zarówno fizyczną jak i psychiczną. Predyspozycje osobowe to jedno, a prawidłowo sporządzone podanie o przyjęcie na służbę to drugie.

Osoby zdecydowane, by zwiększyć swoje szanse na dostanie tej posady powinny mieć odpowiednio napisane zarówno życiorys jak i samo podanie o przyjęcie na służbę z kwestionariuszem osobowym. Zanim dostarczysz swoje podanie o przyjęcie do Straży Granicznej upewnij się, czy nie brakuje w  nim najważniejszych elementów:

 1. Zanim stworzysz swój list motywacyjny, dokładnie przeanalizuj warunki aplikowania do służby. Sprawdź jakie dokumenty będą ci niezbędne. Jeśli już ubiegasz się o tego typu stanowisko, warto dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty, by niepotrzebnie nie zaprzepaścić swoich szans na pozytywną rekrutację.
 2. Służba w Straży Granicznej nie wiąże się koniecznie z wykształceniem wyższym. Wystarczy, że będziesz miał minimum średnie wykształcenie. Jeśli jednak ukończyłeś studia wyższe, to napisz o tym w swoim podaniu.
 3. Kolejny warunek, to uregulowany stosunek do służby wojskowej. Jednak nie dotyczy to mężczyzn i kobiet, którzy posiadają wyższe wykształcenie. O tym również należy wspomnieć w swoim podaniu.
 4. Pokaż także jakimi cechami charakteru się odznaczasz. Ważne jest: zdyscyplinowanie, gotowość podporządkowania się oraz dyskrecja. Są to najważniejsze cechy, które wymagane są od pracowników.
 5. Ważną kwestią jest także byś napisał o tym, że jesteś osobą niekaraną, o nieposzlakowanej opinii, która może w pełni korzystać z wszelkich przysługujących ci praw. Jeśli chcesz zająć państwowe stanowisko, musisz mieć „czyste konto” oraz spełniać poszczególne warunki.
 6. Obowiązki, z którymi przyjdzie ci się zetknąć będą wymagały zarówno wytrzymałości fizycznej jak i psychicznej, dlatego koniecznie zawrzyj w podaniu informacje o tym, że cechuje się wysoka kondycja zarówno psychiczna, jak i fizyczna.
 7. Pamiętaj także, by wspomnieć o tym, że jesteś osobą  odpowiedzialną, jak przystało na kandydata na stanowisko państwowe.
 8. Pismami rekrutacyjnymi rządzą rozmaite konwenanse, a już w szczególności w przypadku aplikowania na posady państwowe. Ważne jest byś w końcowej części swojego listu motywacyjnego, napisał, że z chęcią osobiście zaprezentujesz swoją osobę w wyznaczonym przez komendanta miejscu i terminie.